Na jakou hodnotu se dívat u světelných zdrojů?

Posted by: admin  :  Category: Osvětlování v praxi

Na různých světelných zdrojích jsou různé hodnoty a jednotky. Nejdůležitější je údaj o světelném toku. Ten však často na zdrojích světla nenajdete. Proto je třeba alespoň orientačně vědět, jak se tato hodnota pohybuje.

U žárovek je to cca 10 lm/watt, u úsporných zářivek cca 50 lm/watt a největší světelný tok mají lineární zářivky – až 100 lm/watt.

Máme sice světelné zdroje s ještě větším světelným tokem – třeba nízkotlaké sodíkové výbojky, mají však špatný index barevného podání, jedná se o monochromatické světlo.

Další údaj je teplota chromatičnosti – např. 2700K, 3000 K, 5600 K. To určuje bělost/žlutost světla. Kdybychom vzali kus tyče a dali ji do plamene a zahřáli třeba na 3000 Kelvinů tak uvidíme onu barvu zdroje.

Údaj, který je tam vždy je příkon ve wattech. Ovšem protože už známe světelný tok, tak víme že 10 W u zářivky je asi tolik, kolik 100 W užárovky. Tak pozor na to 🙂

3 Responses to “Na jakou hodnotu se dívat u světelných zdrojů?”

 1. Carissa Says:

  If you are going for most excellent contents like me,
  only go to see this website every day because it offers feature
  contents, thanks

 2. Hilton Fassino Says:

  I was just searching for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative web sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 3. ตรวจหวยวันนี้ Says:

  844248 927035really great post, i definitely enjoy this website, maintain on it 135104

Leave a Reply