Inteligentní světla LED u automobilů

Vyšel poměrně zajímavý článek o uplatnění LED svítidel v automobilovém odvětví. Více si přečtete v článku tady. Z článku zveřejníme pár citací, jedná se poměrně o sofistikovaný inteligentní systém.

Inteligentní LED světla svítí tam, kde je potřeba a jejich práce nepůsobí rušivě jako u některých natáčecích světel, kdy je vám po třech zatáčkách nevolno.

Podle automobilky na stejnou světelnou pohodu jako xenony potřebují LED světla příkon pouze 34 wattů, přitom bi-xenony potřebují kolem 80 a halogenová světla až 120 wattů.

Jednou ze známých výhod LED v této podobě je i životnost celého světelného zdroje okolo 10 tisíc hodin, což je v orientačním přepočtu celoživotní průměrné rychlosti auta kolem 55 km / h přes půl milionu kilometrů.

Už xenonové světlo s teplotou 4200 Kelvinů znamenalo jistý pokrok, avšak LED svítilny se dokáží při teplotě 5500 Kelvinů alespoň přiblížit dennímu světlu, které má cca 6500 Kelvinů.

Stereo kamera sleduje široké okolí před autem a obraz analyzuje výkonný počítač, podle toho zhasíná nebo zapaluje některé z 36 LED diod v jednom světlometu a elektromotory pohybují dvěma hlavicemi, ve kterých jsou LED přesně rozděleny.

Takto vznikne na autě před vámi stín, ale okolí a krajnice jsou pokud možno, co nejlépe osvětlené. Když auto před vámi odbočuje doleva, kamera rozpozná směrovku a levý světlomet se stáhne dolů, aby nesvítil do prostoru, kde směřuje odbočující auto.

Nová LED inteligentní světla dělají stín tam, kde nesmí svítit a efektivně září do jinak stinných míst. Technický vynález za ty peníze rozhodně stojí, funguje velmi precizně a spolehlivě.

Inteligentní světla LED u automobilů
Přesunout se na začátek