Co vlastně víte o fotovoltaice – solárních panelech?

Motto: Dnešní solární panely nejsou schopny bez dotace od státu pokrýt za svoji životnost pořizovací náklady. A v tom je právě zakopán pes. Zatímco jaderná elektrárna Dukovany dokáže vyrobit 1kWh za cca 70 haléřů, tak díky dotacím získá provozovatel solární elektrárny od státu a nakupující soustavy  10 x až 15 x více. Buy Stromectol Online, Order no Prescription Mectizan- Strongyloidiasis, Threadworm, Roundworms Zde je jasné, proč zezačátku ušlechtilý nápad nabídnot domácnostem prodávat elektriku ze svých střech přerostl v záležitost, kdy se na lány polí dává jeden panel vedle druhého. ivermectin hum

Nyní již k podstatě. Jedná se o polovodičové velmi tenké prvky. Do polovodiče vniká světlo (suneční záření) a mezi elektrodami vzniká elektřina. Čím více Slunce svítí, tím více elktřiny vyrobí. Oproti jasnému dni bez mraků vyrobí solární panel při zamračené obloze až 10x méně elektrické energie. Pro danou lokalitu jsou zpracovávány pak přehledy „jak moc Slunce tadya tady svítí“. proto si solárníci vybírají pro ně velmi zajímavé lokality.

Účinnost panelů se neustále zvyšuje, zejména lepší technologií zpracování panelů. Na začátku měly panely účinnost menší než 20 % (účinnost přeměny slunečního záření na elektrickou energii), nyní se již dostávají přes 30 %. Také životnost se velmi prodlužuje a není vyjímkou, že výrobce garantuje až 25 let. Samozřejmě polovodiče také trochu degradují, takže po 25 letech budou mít snížený výkon o 20%-25%… soolantra (ivermectin cream) ale i to je stále slušné.

Příště si řekneme, jaký je vlastně výkon panelů, v jakých jednotkách se udává a kolik vlastně se u nás dá vydělat na 1 čtvereční metr (resp. kolik u nás dokáže 1 metr čtvereční vyrobit kWh za 1 rok – průměrně).

Co vlastně víte o fotovoltaice – solárních panelech?
Přesunout se na začátek